Kino daje nam możliwość odkrycia nowych perspektyw i przeżywania cudzych historii w indywidualny sposób. Filmy o tematyce żydowskiej często dotykają głęboko zakorzenionych kwestii związanych z tożsamością. Nie brakuje w nich nawiązań do tradycji, żydowskiego poczucia humoru i refleksji, co sprzyja uświadamianiu odbiorców. Moim zdaniem filmy, są najlepszym sposobem, aby w przystępny sposób zaznajomić się z tematyką żydowską od zera.
Postanowiłam stworzyć listę moich ulubionych filmów poruszających wspomniany motyw – czasami stanowi on centralny punkt fabuły, a czasami jest tylko wątkiem. Zamieściłam tu zarówno polskie jak i zagraniczne produkcje. Mam nadzieję, że wśród wymienionych tytułów znajdziecie coś dla siebie!
Gdy myślisz, że masz władzę nad wszystkim, a w rzeczywistości nie panujesz nad niczym.
Mogłabym opowiadać o Królu godzinami. Jest to serial, który powstał na motywach powieści Szczepana Twardocha. Akcja rozgrywa się w Warszawie w latach 30. XX wieku i.. nie mogę Wam zdradzić gdzie jeszcze. Jednym z głównych bohaterów jest Jakub Szapiro – bokser, przedstawiciel żydowskiego świata przestępczego, wykonujący polecenia Kuma Kaplicy. Czy będzie w stanie się nawrócić, gdy zauważy, że cały jego świat się wali?
Komedia z Adamem Sandlerem w roli głównej – doskonały sposób na poprawę nastroju. Film opowiada o Zohanie Dvirze izraelskim żołnierzu sił specjalnych, który jest mistrzem w swojej dziedzinie. Mimo tego, że jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu terrorystów, jego największym marzeniem pozostaje.. zostanie fryzjerem. Film rozpoczyna się upozorowaną śmiercią i ucieczką Zohana z Izraela. Sytuacje przedstawione w filmie są absurdalne. Pomimo niepoważnego splotu wydarzeń i humoru balansującego na granicy dobrego smaku (delikatnie mówiąc), film w przystępny sposób porusza kwestię konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Nie wszyscy widzowie zaakceptują tak przedstawioną antysemicką wizję Polski. Nawiązując do tytułu, film opowiada o pokłosiu niezamkniętych spraw z przeszłości oraz trudnych relacji polsko-żydowskich. Fabuła filmu oscyluje wokół historii braci – Franciszka (grany przez Macieja Stuhra) i Janka (w tej roli Andrzej Chyra), którzy po śmierci rodziców wracają do rodzinnej wsi, by uporządkować sprawy spadkowe. Film wprowadza odbiorcę w atmosferę niepokoju, wywołuje wiele kontrowersji. Nie jest to film dla każdego, ale uważam, że warto dać mu szansę.
Wyciskacz łez. Film w reżyserii Marka Hermana, oparty na powieści Johna Boyne’a. Akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. “Chłopiec w pasiastej piżamie” jest opowieścią o dziecięcej niewinności, która musiała zmierzyć się z okrutnym światem. Film opowiada o przyjaźni Brunona – syna wysokiej rangi oficera SS oraz Szmula – żydowskiego chłopca uwięzionego w obozie koncentracyjnym. Podczas oglądania należy jedynie mieć na uwadze, że niektóre z wydarzeń przedstawionych w filmie, nie mogłyby się wydarzyć w rzeczywistości.
Należy do klasyki. Musical oparty na twórczości Szolema Alejchema, wyreżyserowany przez Normana Jewisona. Film opowiada historię Tewjego – mleczarza z Anatewki, który zmaga się z trudnościami codziennego życia. Bohater stara się wiązać koniec z końcem, zachowując wierność tradycjom w obliczu zmieniającego się świata i… dorastających córek. To właśnie ze “Skrzypka na dachu” pochodzi piosenka “Gdybym był bogaty”.
Książę Egiptu jest amerykańskim musicalem w wersji animowanej – idealnym do obejrzenia z dziećmi. Książę Egiptu został wyprodukowany przez DreamWorks, a jego pomysłodawcą jest Steven Spielberg. Nad animacją pracował zespół 350 artystów. Film opowiada o biblijnej historii Mojżesza, który wychowany w pałacu faraona odkrywa swą prawdziwą tożsamość i staje się wybawcą ludu Izraela. “Książę Egiptu” jest uniwersalną opowieścią o wolności, odwadze i wierze, która potrafi czynić cuda.
Grafiki pochodzą ze strony www.imdb.com
Dodaj komentarz