Bajgiel. Gdzie powstał? Dokąd trafił?

Bajgle pojawiły się w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku wraz z żydowskimi imigrantami z Europy Wschodniej.

Skąd pochodzą bajgle?

Dla wielu zaskoczeniem może okazać się to, że bajgle pochodzą z Polski, a dokładniej z Krakowa. Mówiąc jeszcze precyzyjniej – bajgle są wytworem kuchni żydowskiej. Bajgle, które prawdopodobnie powstały w XVII wieku, są młodym wypiekiem w porównaniu do obwarzanków. Obwarzanki mają dłuższą historię, sięgającą co najmniej średniowiecza.

Jedna z najpopularniejszych teorii mówi, że żydowscy piekarze stworzyli bajgle jako tańszą alternatywę dla obwarzanka.

Proces przygotowania:

Bajgiel to pieczywo o okrągłym kształcie i dziurce w środku. Ciasto na bajgle jest gęstsze i bardziej zwarte niż w przypadku obwarzanka. Formuje się je w kulki, a następnie ręcznie w kształt pierścienia. Bajgle są gotowane w wodzie, a następnie pieczone w wysokiej temperaturze.

Bajgle kojarzone są z Nowym Jorkiem. Największą popularność zyskały w dzielnicach, w których występuje duży odsetek ludności żydowskiej. Obecnie bajgle spotyka się w wielu wariantach smakowych. Wyróżnia się także bajgle bezglutenowe, pełnoziarniste, a nawet owocowe (żurawina, jagody, maliny..). Mogą mieć wiele posypek, takich takie jak mak, sezam, czarnuszka, czosnek, sól. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Po przekrojeniu takiego bajgla wnętrze można posmarować różnymi rodzajami serów. Klasyczny nowojorski bajgiel to ten z kremowym serkiem w kompanii wędzonego łososia.

W Stanach Zjednoczonych istnieją tysiące piekarni oferujących bajgle. Szczególną uwagę przyciągają sieci kawiarni, które specjalizują się w produkcji świeżych bajgli i oferują rozbudowane oferty śniadaniowe. Można wśród nich wyróżnić sieć Einstein Bros. Bagels czy Bruegger’s Bagels, mających setki lokalizacji w całym kraju.

Aby być na bieżąco zaobserwuj mnie na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *